نخ دندان Wax شده یا wax نشده؟

نخ دندان Wax شده یا wax نشده؟

هر فردی می‌خواهد لبخندی زیبا داشته باشد، ولی بدون مراقبت از دندان‌ها به صورت روزانه شما از دندانهایی سفید و درخشان برخوردار نخواهید شد. علاوه بر مسواک زدن، نخ دندان باید بخشی جدایی‌ناپذیر از این مراقبت باشد. اما با انواع مختلفی از نخ، احتمالا سردرگم خواهید شد که بهترین نوع نخ برای دندانهای شما کدام است. نخ دندان wax شده و wax نشده از انواع رایج است که هر یک مزایای خود را دارد.

نخ دندان

نحوه استفاده از نخ دندان بیش ار نوع نخ دندان مورد استفاده دارای اهمیت است:

  • استفاده از یک رشته که بیش از طول بازوی شما باشد
  • بستن آزاد شش اینچ از آن در اطراف انگشت وسط و بستن سر دیگر آن با انگشت شست
  • استفاده از انگشت شست و سبابه دست آزاد به حالت مستقیم بر روی نخ
  • کشیدن نخ بین هر دندان با یک حرکت به عقب و جلو

نخ دندان

تفاوت دو نوع نخ دندان

حقیق انجام شده توسط مجله پریودنتولوژی که به تازگی توسط روزنامه گاردین گزارش شده است، نشان داد که ۷۹ درصد از افراد مورد بررسی که  نخ wax شده را ترجیح داده‌اند در برابر ۲۱ درصد از افرادی که نخ wax نشده را ترجیح دادند، مورد مقایسه قرار گرفتند. بیشترین شکایت مربوط به نخ wax شده بود و این بود که موم ساخته شده به نظر می رسد بیش از حد ضخیم بوده است. کسانی که نخ دندان wax شده را ترجیح داده‌اند اعلام کردند که این نوع از تخ نازک تر (و در نتیجه استفاده آسان تر) از نوع wax شده است. اما نخ wax شده دارای مزایای خاص خود است، The Huffington Post اعلام نمود  که حرکت نخ waxشده میان دندانها ساده‌تر بوده، بنابراین احتمال آسیب کمتر است.

با وجود ارجحیت برای نخ wax شده، مطالعه قدیمی‌تری نشان داده است که تفاوت معنی‌داری بین این دو نوع وجود ندارد. بر اساس اعلام انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) مهم ترین مسئله مرتبط با نخ دندان این است که مردم باید بدون توجه به نوع wax شده و یا wax نشده از آن به طور منظم از آن استفاده کنند.

براکت، استفاده از نخ دندان wax شده

داشتن براکت بهانه‌ای برای غفلت از نخ دندان نیست، و آموزش این مسئله به کودکان مهم است. نخ wax شده “Floss threader” بهترین گزینه نخ دندان برای افراد با براکت است. این ترکیب کمک می‌کند که نخ بین هر دندان که وجود سیم کشی دسترسی او را مهار میکند، نفوذ کنند. نخ دندان wax نشده با احتمال بیشتری در براکتها گیر و در نتیجه نخ، رشته‌رشته می‌شود.

مراقبت خوب از دهان از جنبه های مهم سلامت کلی بدن است. استفاده از یک نخ دندان wax شده یا wax نشده، در کنار مسواک زدن یکی از دو کلید رعایت بهداشت دهان است. بنابراین مطمئن شوید که نخ‌کشی روزانه، باعث خروج ذرات غذا که مسواک به‌سختی میتواند به آن دسترسی داشته باشد، خواهد شد. سالی دو بار برای معاینه دندان به دندانپزشک مراجعه نمایید. به یاد داشته باشید دندانپزشک بهترین فرد برای ارزیابی اینکه آیا مسواک زدن و نخ دندان بدرستی انجام میشود یا خیر، است.